הקבלה למערכות יחסים בין בני אדם לסוגי כלבים וחתולים
 "כל הזכויות שמורות"
     ©(מתוך הספר "אקדח לרקה").

פרק א'

הידע הטמון בפילוסופיה האינדיאנית חשף עבורי את טוטם החיות, (חיות אדם),
ואת ה-"טוטמיזם". מצאתי תרבויות שונות שחיות בשיתוף עם אימא אדמה ומתפתחות מתוך הקשר לטבע. הטוטם מסמל איכות, תכונה המאפיינת אדם אחד, או קבוצת אנשים.
טוטמים קיימים אצל הילידים האבוריג'ינים באוסטרליה, בתרבות הקלטית שהתפתחה באירופה וגם אצלנו.
מפת טוטם אישית, מבוססת על ההבנה העמוקה שאנו מכילים בתוכנו השתקפויות של עולם הטבע סביבנו. בכל אחד ואחת באים ארבעת היסודות לידי ביטוי כאשר מבנה האישיות הייחודי לנו מביא לידי ביטוי יסוד זה או אחר באופן דומיננטי יותר.
יסוד האדמה – בעצמות ועמוד השדרה
יסוד המים – במים שבגוף ובדם
יסוד האוויר – בתהליך הנשימה
ויסוד האש – בחום הגוף ותהליכי העיכול.

גם עולם החי סביבנו בא לידי ביטוי בהשתקפות הקורנת אלינו מתוך הנשמה. מושגים כמו: זריז כמו ארנבת, איטי כמו צב, חרוץ כמו הנמלה, ערמומי כמו השועל ואמיץ כאריה ועוד ..
משקפים תכונות שונות באופי האדם. בתוך כולנו כמובן קיימות בפוטנציאל כל התכונות, יש כאלה שאנו יותר וכאלה שאנו פחות, אך מה שחשוב הוא להתמקד בתכונה שיותר מאפיינת אותנו.

מפת הטוטם מתייחסת לתכונות יסוד המהוות את עמוד השדרה של ייחודנו והיעוד האישי שלנו בגלגול החיים הזה. אלו הכישרונות והמתנות עמן נולדנו. כלומר, כולנו יכולים במצבים השונים להיות גם וגם ועם זאת ישנה תכונה שיותר מאפיינת אותנו בזהות מקבילה לחיה כזו או אחרת.

חיבור האדם לחיה, פירושו הזדהות עם איכויות הריפוי של החיה לצורך צמיחה והתפתחות שתביא לייעוד הפנימי דרכן נלמד כיצד לנצל באופן מרבי את יכולותינו ליצור את המחר על ידי חיים הרמוניים בהווה.


חתולים וכלבים
– בין כל מיליוני בעלי החיים על הפלנטה שלנו, הכלב והחתול, נחשבים כחיות מחמד הכי קרובים לאדם. החתול נפרד באופן חלקי מטבעו הפראי לטובת הנוחות שמצא בקרבתו של האדם, לעומת הכלב שמטבעו מסמל אמון ונאמנות. הכלב נחשב לחברו הטוב והנאמן ביותר של האדם.

בפרק זה, אציג את המתודולוגיה לדינאמיקה הזוגית שלנו, בני האדם בהקבלה לתכונות הבולטות של שני בעלי החיים המוכרים ביותר לכל ילד ולכל מבוגר – החתול והכלב.
באמצעותם נוכל לקבל זהות אובייקטיבית לדמות שלנו כאינדיבידואל בתוך המערכת הזוגית שלנו ובנוסף, כלי נגיש וקל לכל אחד ואחת באמצעותו נוכל להשתמש בהבנת התקשורת והשיח הפנימי בין שני הצדדים יחד עם השיח שמחוצה לו, כלומר בהתבוננות וניתוח הזוגיות מבחוץ.

אני מאמין שבשל הפשטות והקלות בה כל אחד יוכל להבין ולזהות תחילה את בעל החיים שיותר מייצג את התנהגותו בתוך מערכת הזוגית שלו, עד היכולת להבין ולקטלג זוגיות של אנשים קרובים אחרים בהיותם יותר כלבים או יותר חתולים.
בעצם, אנו עדים ליצירת שפה חדשה, סגנון תקשורת זוגית שמתבסס על התנהגותם של חתולים וכלבים. על-מנת שנוכל לדייק ולקבל הבחנה נכונה, ראשית נתחיל בהכרות מפורטת עם שני בעלי החיים המופלאים הללו.

הערה: עמכם הסליחה מראש, באם מישהו ירגיש נפגע בשל ההמשלה להתנהגותנו שלנו בני האדם לתכונותיהם הדומות של חיות המחמד.
יש לזכור שהמטרה בראש ובראשונה היא לשפר את המערכת הזוגית, להביא הרמוניה ואושר מעשי בדבר המורכב הזה שנקרא מערכת יחסים לטווח הרחוק עימו רובנו חיים ומתמודדים בחיי היום יום.
בכל פעם שאציין את המילה – כלב או חתול חשוב לזכור שזוהי המטאפורה הכי אפקטיבית שמצאתי לנכון להשתמש בה, כדי להעביר את המסר באופן חד וברור ולכל אחד בהתבסס על המודל 'אקדח לרקה'.

חשוב לציין שני כללי יסוד:
– לא משנה באם מצאת עצמך מזוהה ככלב או כחתול בזוגיות שלך, אין בכך
  העדפה להיותך טוב יותר או פחות.
– התאמה נכונה ומדויקת לזיהוי שלך עצמך או של אחרים – תתקבל אך ורק
  כאשר אתה בוחן עצמך בתוך מערכת זוגית שלך או אם מעוניין להבין תצורות
  זוגיות מזוהות למי הכלב ומי החתול בקשר זוגי ולא כאינדיבידואל.
 

כלבים:
שלושה סוגי מאפיינים בהתנהגותם של הכלבים:
כלב מחמד
כלב רחוב
כלב שמירה

(בשלב זה, ללא המשלה אלינו בני האדם).

לכלב יכולים להיות לפחות שניים או כל אחד מהשלושה המאפיינים הללו, תלוי בנסיבות החיים, אך כלב, אינו יכול להיות חתול, וחתול לא יכול להיות כלב.
זו ביולוגיה –  וביולוגיה אינה ניתנת לשינוי.

1. כלב מחמד – כלב -"כולו לב"
הכלב הוא בעל חיים המבוית הקדום ביותר. ביות או תירבות בעלי חיים, הוא שם כולל לשינויים שעשה האדם בבעלי החיים על מנת להתאים אותם לצרכיו. ישנם בעלי חיים שבויתו ללא שינוי בהתנהגותן הטבעית כמו דבורי הדבש, יש כאלו שעברו סיגול מלא לצורכי האדם כמו כל חיות המשק והכלבים והתנהגותם שונה לחלוטין מחיי קרוביהם שחיים עדיין חיי בר.

במילה כלבלב, ישנם שני לבבות שמחזקים את היותו לבבי עם רגישות יתר לספק צרכיו של האחר ולתת אהבה כפולה ומכופלת על כל סוג של בעל חיים על הפלנטה.
כלבלב הבית מן הסתם, חי איתנו בני האדם בתוך הבית או בחצר, נהנה מהסביבה הבטוחה ששומרת לו על צרכיו היסודיים והחיוניים לקיום חייו בעוד הכלב מחזיר לנו את אחד הערכים החשובים לו ולאדם – חום ואהבה.

כלב מחמד, ייתן אהבה בכל מצב וללא תנאי, יקשקש בזנב, ישתטח על הרצפה בכניעות יתרה, בכל פעם שתיכנס הביתה, יבצע טקס קבלת פנים קבוע של קפיצות, קשקוש בזנב, ליקוקים, השתטחות על הרצפה, רצופה בשמחה ואולי זו קבלת הפנים הכי טובה שתוכל לקבל בחייך. הכלב, ישב לצידך, יבקש להתקרב ובשלבים מסוימים יתקשר איתך במבט ובדרכי פעולה שיראו תגובות לבקשות וציוויים שונים. אם תחוש כאב ייתן אהבה, אם פצוע ילקק את כאבך ודמך.

הכלב הינו בעל חיים תלותי, ולכן הוא קשור לאדם – והאדם קשור אליו הרבה יותר מקשר שיכול להיות לאדם עם חתול. בצעירותי, איבדתי את הכלבה האהובה שלי לקציצת רעל קטלנית שפיזרו העירייה שלבסוף הביא למותה. עברו כמה עשורים מאז ועדיין אני יכול לזכור את הכאב מהאובדן הקשה ולעומת-זאת, לא מצאתי את אותו כאב או קרוב אליו כשחתול החצר שאימץ את ביתי ונעלם.
הכלב ניתן לחינוך ואף לאילוף, הוא נטול אגו לחלוטין. הכניעה שבו היא אצילותו. כוחו והאהבה שבו, היא שמביאה אותנו בני האדם לאהוב אותו ויש שאומרים:
"ככל שהכרנו יותר בני אדם, כך גדלה אהבתנו לכלבים".
(יש לנו בני האדם הרבה ללמוד מהם – הכלבים).
אחד השיעורים שאני קיבלתי מהכלבים הוא – ככל שנלמד להסיר את השיפוטיות שלנו, לראות את הטוב שבאדם יותר מאשר את הרע שבו, כך נחייה בקבלה עמוקה שתביא לאחדות, הרמוניה וכמובן אהבה.

הכלב הינו בעל חיים שפועל מתוך אחדות, תלות וקירבה, מקבל אותנו כפי שאנחנו ללא שיפוט וללא תנאי, באם לא נספק לו את צרכיו החיוניים והבסיסיים כמו, חיבה, חום, מזון ושתייה – סביר להניח שימות. כלב יודע לזהות תדרים של קולות, מגיב לאמירות קולניות ואסרטיביות בכניעה. דבר שמסביר קצת על טבע האדם בבחירתו של החבר הטוב ביותר – אנו יכולים לחיות בהרמוניה טובה ואיכותית יותר, כאשר ישנה סוג של כניעה ביחסים, לעומת ההתנגדות שמהולה באגוצנטריות היא זו שגורמת לריחוק, מאבקים ונפרדות בתוך המערכת הזוגית. כלב, בשל נאמנותו וטבעו, יעזוב את בעליו רק כאשר ייזרק, ייחטף או יימסר לגורמים אחרים.

2. כלב רחוב
יותר מ 250.000 כלבים משוטטים ברחובות מומביי, בירתה של הודו.
מחפשים אוכל, מים או חיבה מכל אחד שהם פוגשים. אבל למרבה הצער, רוב הפרצופים שהם פוגשים ממש לא ידידותיים.
כלבים אלה חיים וחווים כאב אמיתי מדי יום. ארגונים רבים מקווים לגעת בליבם של התושבים ולגרום להם לאמץ כלבים לביתם וזה נכון למדינות נוספות רבות.
אני לא יכול לדמיין מישהו שרואה מראות אלה כמו גם מראות קשים שישנם על בני אדם ובעלי חיים שחיים כך ברחבי העולם ולהישאר אדיש למאבק היומיומי שלהם. סביר להניח שחמלה היא הרגש הנכון.

כלבי רחוב מזיכרונות ילדותי, היו מלוכלכים, זנבם תמיד בין רגליהם ונאסר עלינו להתקרב אליהם שמא נקבל נשיכה או כלבת. עם השנים הם נעלמו ונותרו רק החתולים המשוטטים.
אני חושב שלכך מתכוונים כשאומרים "חיי כלב" או "זרוק, עייף ורעב כמו כלב", ולא לאותם כלבים שחיים איתנו ונהנים מחיבה, דאגה, ביטחון והנוחות של כלבי הבית.
כיום, בשל פעילותם של הארגונים כמו "תנו לחיות לחיות" ועוד.. יחד עם המדיניות של העיריות לאסוף כלבים נטושים ולהעביר למכלאות ואף לבצע המתות "חסד" באמצעות הרדמה, כמעט ולא בנמצא לראות כלבי רחוב משוטטים, יש יותר חתולי רחוב.כשמדובר בכלב רחוב שאכן חי ברחוב מצטיירת לנו צורת חיים הישרדותית בה אנו רואים כלב מוזנח, רעב, כחוש ואף מסוכן.
כלב רחוב דואג לעצמו, אינו תלותי, יכול לחיות בגפו ואף להתרועע יחד עם כלבי רחוב נוספים בלהקה. ניכר בעיניו חוסר האמון שסיגל לעצמו עם בני האדם, נוכח מצבו והדאגה שלו לאסוף מזון מהרחוב, בדרך כלל שאריות שהותיר האדם בפחים או ממקורות אחרים.
טבעו של כלב הרחוב והפוטנציאל שגלום בו להיות ולהציג את אותם המאפיינים שציינתי קודם על כלב המחמד, יופעל בחזרה עת שייאסף על ידי אדם ואט אט ישתחרר מהנסיבות שטשטשו את המקום האפל באמצעות של חיבה, דאגה ואהבה.
עם זאת, הכישורים ההישרדותיים שצבר בעברו, יהיו לו בסיס הגנתי רדום שיוכל להתפרץ עת שירגיש מאוים.

3. כלב שמירה
כלבים מאז ומעולם שיתפו פעולה עם בני אדם בדרכים שישרתו את שני המינים. אחד השיתופי פעולה הפוריים ביותר והראשוניים ביותר שאולי ייסדו את הקשר בין בני אדם לכלבים היו קשרי שמירה תמורת אוכל. כלומר, כלבים התחברו לשבטי אדם נודדים אשר סיפקו להם אוכל, בתמורה אלה סיפקו שירותי הגנה ושמירה. בעצם, מדובר על קשר אינטרסנטי ביסוד של תן וקח, האינטרס המושכל של האדם, מול הצורך של הכלב לקיים את חייו.
כלב השמירה הינו, בעל חזות מפחידה ומסוכנת ולו היכולת לבצע תקיפה מול גורם מאיים, לרוב עוברים אילוף למטרות השונות של השמירה, זנים מסוימים מסוגלים אף לתקוף את בעליהם.

חתולים:
שני סוגי מאפיינים בהתנהגותם של החתולים:
חתול בית
חתול רחוב

ברוב המקרים חתול בית לעולם לא יהיה חתול רחוב וחתול רחוב לא יהיה חתול בית, אלא אם כן ימצא סביבה טובה יותר שתספק את צרכיו או שיינטש.

1. חתול בית (סיאמי)
אצילי, גאה, ייתן חיבה ממוקדת, כדי לקבל פינוק, ליטוף מזון ושתייה מתוך היותו אנוכי, אינטרסנט וטורף מטבעו. החתול אינו תלוי בבעליו – אין לו בעלים. הוא בוחר את הבית שלו ומסמן את הטריטוריה שלו.
נדירים החתולים שניתנים לאילוף או לחינוך, זו הסיבה שאין מאלפי חתולים.
אם לא יקבל תשומת לב ולא יספקו את צרכיו (וגם אם כן), הוא – כבר אצל השכן, או שימצא לו איזה פח או עכבר. באם נגזים במשחק פיזי אתו, עלול הוא לשחרר את החיה הפראית שבו לשלוף ציפורניים ולתקוף בחזרה.
באם נשאיר דג על השיש, חתול הבית לא יהסס לקפוץ לשיש ולחטוף את הדג, כלב ברוב המקרים לא ינהג כך גם אם ריחו של סטייק עסיסי יבצבץ על השולחן, הוא יראה מבט של עצבות, אולי יסמן שרוצה עם היד, ירייר וימתין לחמלה של בעליו ואם לא יקבל – יקבל את המצב וכשהבעלים שלו יעזוב את המקום, יש סבירות שייקח את הסטייק לפיו, אך יעשה זאת מבלי לפגוע בדרישותיו של בעליו.

החתול נאמן רק לעצמו. ישוטט ויעזוב באופן עצמוני ללא הודעה או סימן מוקדם.
החתול חי בנפרדות תמידית, עסוק בעצמו.
כצייד, חי בגפו, מתנהל ומספק את צרכיו רק לפי רצונו, בשפת גופו,
לאחר שסיים לאכול ניתן לצפות בפעולות הניקיון וההיגיינה האישית שלו, הרביצה שלו במקומות השונים של הבית, החצר והרחוב.
ברגעים שמתקרב ומתגפף על רגלו של האדם, נראה כאילו מגלה חיבה אך בעצם פעולה זו בראש ובראשונה מספקת לו הנאה לטובתו שלו וכמחווה לצרכיו.
יהיה מצחיק לצפות באדם שמתהלך עם החתול שלו, כשבידו רצועה קשורה לצווארו של החתול ויותר מצחיק, אותו אדם שמצווה על החתול שלו ציווים כמו: "ארצה", "תן יד", "תביא את המקל", "בו הנה" וגם אם מדובר בציווי אסרטיבי קולני זה לא ישנה לו כלל.
במקרה "הטוב", תזכו למבט מוזר של: "מה אתה רוצה"? "הכול בסדר אצלך"?, "אני חייב לך משהו"? "מה נסגר איתך", "אתה לא מנהל אותי", "תגיד, אתה מטפל בעצמך"?
הקשר עם "בעליו" רופף, מרוחק ואינטרסנטי.

אדם שאופיו קרוב יותר לטבעו של החתול יבחר מן הסתם בחתול או בכמה חתולים, בשל העובדה שהאני מאמין שלו מצהיר, "חיה ותן לחיות".
כלומר מתוך כך שמכבד את פרטיותו שלו, יזמן חיית מחמד שאינה תלותית ויחד, "ייהנו" מסוג של יחד בתוך נפרדות.
דומה מושך דומה. יש הבדל בין חתול ממין זכר או נקבה.
ההבדל ניכר בדחף שלהם לשוטט. כשהחתול הזכר מגיע לבגרות מינית, הדחף המיני שלו גובר. הוא יוצא לשוטט ולפעמים חוזר פצוע. אצל החתולה לעומת זאת, אין תופעה של שוטטות גם כשהיא מיוחמת.2. חתול רחוב
ידוע גם כחתול האשפתות ככינוי לחתולים החיים ברחובות הערים, נמנים ונחשבים כתת קבוצה לחתולי הבית, אך הם ננטשו על ידי בעליהם או נולדו ברחוב. (בישראל ישנם למעלה ממיליון חתולי רחוב).
קיום קהילה בריאה ויציבה של חתולי רחוב בקרב בני האדם נחשב כבעל יתרונות מסוימים לבני האדם כהגנה מפני עכברים, חולדות, נחשים וחרקים כמו כן, מבחינה אקולוגית.
חתולי הבית וחתולי הרחוב עברו מאות שנים של גידול וטיפוח גנטי.
למרות זאת, עדיין ניתן למצוא תכונות רבות, שנשארו פראיות שמזכירות מינים אחרים בסוגי החתולים. בשל נסיבות חייו של חתול הרחוב עליו לשחרר את החיה הפראית שבו לצורך הישרדותו. חתול הרחוב, צד, מטפס, יש לו ראייה מעולה גם בחשיכה כמעט מוחלטת, ראייה זאת מושתתת על הבחנה בתנועת עצמים וכמו כל טורף שמוכר לנו ממשפחת הנמרים, יש לו יכולת לשמוע אפילו צעד קטן או מחט שנפלה על הרצפה. כמו חתול הבית, שומר על ההיגיינה האישית שלו לרבות כיסוי הפרשותיו בחול.
בדומה לבעלי חיים אחרים, הם קנאים לטריטוריה שלהם, נוהגים לסמן אותה בריח באמצעות שתן, התחככות בחפצים או שריטות. חתולים עלולים גם לתקוף חתולים זרים החודרים לבית שבו הם שוכנים, כפי שהם היו תוקפים חתול אחר. כאשר חתול נמצא מחוץ לטריטוריה שלו הוא יהיה בדרך כלל חסר ביטחון ומפוחד בגלל הקשר החזק של החתול לטריטוריה.

בפרק הבא, (חלק ב), אתאים את תכונותיהם של הכלב והחתול להתנהגותנו הזוגית שלנו בני האדם אשר "לובשים" התנהגות או גישה שמזכירה את אחד או שניים מהכלבים או החתולים שהזכרתי לעיל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *